AGROKonopie

Przeznaczenie konopi

Dzięki konopi można uzyskać trzy rodzaje przydatnego surowca – nasiona, łyko i włókno. W gospodarce nasiona i łyko posiadają wiele zastosowań, ale zazwyczaj konopie uprawiane są głównie dla włókna.

Włókno

Patrząc na budowę łodygi konopi, to jej 20% skada się wyłącznie z włókna. Przydatne jest jako składnik papieru, tkanin i sznurków, ponieważ jest zarówno wytrzymałe, jak i długowieczne. Stwierdzono, że jest to najmocniejsze na świecie włókno pochodzenia naturalnego.

Papier:

Stworzony z włókna konopi jest najlepszy do tworzenia archiwów. Dzięki temu surowcowi papier z upływem czasu nie żółknie i jest wytrzymały na wiele lat.

Uprawianie konopi siewnej

Tekstylia:

Z tego włókna można stworzyć różne rodzaje tkanin. Mogą być to szorstkie płótna, jak i delikatne materiały. Z biegiem czasu technika poszła naprzód i innaczej wygląda obróbka włókna z konopi. Teraz tkaniny są delikatne, silne i przede wszystkim ciepłe. Materiały z tego typu włókna są również trwalsze, niż te zrobione z bawełny.

Sznurki:

Przydatne do floty żaglowców. Dzięki takim włóknom stworzonym z konopi olinowania są trwałe i bardziej odporne na czynniki zewnętrzne (np. słoną wodę). Dzięki temu materiały, tak szybko nie gniją.

Nasiona:

Dzięki nasionom z konopi można otrzymać przydatne substancje, takie jak śruta i olej.

Śruta:

Stanowi doskonały dodatek do mąki pszennej, ponieważ posiadają wysoką zawartość białka, aż 25%. Oprócz tego sam surowiec jest smaczną przekąską, coś na wzór nasion słonecznika. Można go używać jako pokarm dla ptactwa, przynęte na ryby.

20% całego ziarna to lekkostrawne białko.

Olej:

Stanowi 30% komponentów ziarna konopnego. Głównie w jedzeniu, farabach i paliwach.

  • JEDZENIE – olej z konopi to przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe (70%). Zalicza się do najlepszych olejów roślinnych. To bardzo ważne, ponieważ tego typu kwasy zmniejszają lub eliminują cholesterol.
  • FARBY, LAKIERY – zaletą tego typu oleju jest to, że błyskawicznie wysycha, a wastwa jest cienka i elastyczna.
  • PALIWA – łącząc olej z konopi i 15% metanolu może być dobrym zamiennikiem dla olejów napędowych w dieaslach. Dzięki takiemu olejowi dbamy o środowisko, ponieważ nie wprowadza szkodliwych substancji zewnątrz. Podczas spalania powstaje mniej sadzy, aż o 70%, w porównaniu do oleju z ropy naftowej.

ŁYKO:

Miękkie części rośliny. 80% łodyg konopi to łyko. Gdy oddzielimy długie włókna złożone z celuzlozy (50% - 77%) mogą być idealne do produkcji papieru i plastiku.

  • Papier – dzięki łyko jesteśmy w stanie uratować lasy, ponieważ jeden hektar konopi może dać tyle masy papierowej to cztery hektary lasu. Koszenie konopi co roku nie przynosi szkody dla środowiska. Piepier stworzony z konopi jest przede wszystkim bardziej trwały i może być wybielany, nie produkując szkodliwych dioksyn.
  • Plastik – Łyko z konpi to najbogatsze źródło celulozy. Tego typu tworzywa ulegają biodegradacji, czego nie daje np. plastik wytwarzany z ropy naftowej.
  • Płyty paździerzowe – dobre do ocieplania budynków, kiedyś to było głównym powodem, żeby hodować w Polsce konopie w małej ilości. Kiedy sprasujemy łyko i skleimy żywicą fenolową możemy zyskać płyty odporne na wodę, ogień oraz zyskać dobre właściwości izolacyjne.

Źródło:
http://hyperreal.info/node/1663